Kavoje kofeinas yra ne grynas, o kartu su daugybe organinių junginių

Reikia atsiminti, kad kavoje kofeinas yra ne grynas, o kartu su daugybe organinių junginių. Todėl organizmo reakcija kavą skiriasi nuo gryno kofeino poveikio.

Kavos veikiamas suaktyvėja kraujagyslių centras. Virškinimo trakto kraujagyslės susiaurėja, širdies indai išsiplečia, organizme persiskirsto kraujas, padidėja jo apytaka. Kraujospūdis padidėja, bet nedaug. Kartu šie veiksniai padeda įveikti nuovargi.

Tokia sveiko organizmo reakcija. Visiškai kitoks vaizdas sergant kokiomis nors ligomis. Sergant kraujagyslių, hipertonine liga, ateroskleroze kavos gerti negalima. Ir atvirkščiai, gydytojų rekomendacijos bus kitokios esant žemam kraujospūdžiui.

Kavos veikiamas energingiau susitraukia širdies raumuo, išsiplečia širdies koronarinės kraujagyslės. Neveltui susilpnėjus širdies veiklai, kai kuriais atvejais gydytojai be vaistų rekomenduoja išgerti kavos.

Kava veikia plaučių darbą, dėl to padažnėja kvėpavimas, ir virškinimą veikia kavoje esančios organinės rūgštys. Jos pagreitina skrandžio sulčių išsiskyrimą ir maždaug po pusvalandžio išgėrus kavos, rūgštingumas esti didžiausias, organizmas geriau pasisavina maistą. Dėl to, matyt, atsirado tradicija kavą gerti desertui. Todėl sergantiems gastritu, skrandžio arba dvylikapirštės žarnos opalige kavos gerti nepatartina.

įdomių žinių apie kavos ir įvairių ligų ryši galima rasti daugelyje specialiųjų ir populiarių leidinių. Tačiau gana dažnai tokiais rezultatais abejojama arba jie išvis paneigiami. Todėl su publikacijomis reikia elgtis atsargiai.

Švedų laikraštis „Dagens niuchetr”, pabrėždamas per dideli kavos suvartojimą Švedijoje (vidutiniškai daugiau kaip 7,3 kg vienam žmogui per metus), rašė, kad kava kenkia sveikatai ir ją reikia prilyginti narkotikams. Kaip praneša anglų žurnalas, Bostono medicinos centro (JAV) duomenimis, kavos perteklius, kaip ir rūkymas, besaikis alkoholio, riebalų ir cukraus vartojimas be įvairių stresų sukelia miokardo infarkto grėsmę. Amerikiečių tyrinėtojas Dž.F. Gredenas mano, kad vienas du nedideli puodukai kavos yra maksimali paros dozė.

Štai ir susigaudyk — gerti kavą ar ne? Ne be pagrindo gydytojai tvirtina, kad kava rekomenduotina ne kiekvienam. Jei jūs šiuo klausimu abejojate, reikia pasikonsultuoti su gydytoju.

Pasakojama, kad XVIII a. kažkoks karalius nutarė galutinai išsiaiškinti, kenksminga kava ar ne. Kaip tik tuo metu mirties bausme buvo nubausti du broliai dvyniai. Karalius pakeitė nuosprendi kalėjimu iki gyvos galvos, suteikiant tam tikras sąlygas. Broliai buvo nuolat gydytojų prižiūrimi ir visiškai izoliuoti. Vienam kasdien duodavo tris puodukus arbatos, o kitam — tiek pat kavos. Karalius nesužinojo eksperimento rezultatų: jis žuvo mūšyje. Mirė ir gydytojai, nepatenkinę smalsumo. Eidamas 83 metus, mirė vienas iš brolių, kuris gėrė arbatą. Nedaug ilgiau už jj gyveno ir brolis, priverstas gerti kavą.

Tokia legenda. Negalvokime, kad tai įrodymas, bet atkreipkime dėmesį į įdomią detalę. Kaliniui davė kavą reguliariai, nedideliais kiekiais, tuo pačiu laiku. Jo nesistengė besaikiai prigirdyti, kaip daro kai kurie žmonės, norėdami pratęsti kavos stimuliuojanti efektą. Teigiamai kava veikia, jeigu geriama saikingai.

Patiko? Pasidalink