Kietame vandenyje arbata blogai prisitraukia. Kaip ir kavai, jai reikalingas švarus minkštas vanduo. Vienas rusų keliautojas XVII a. teigė, jog Pekine arbatai vandenį specialiai atveža iš nutolusių kalnuotų rajonų. Kiekvieną kartą arbatžolėms užplikyti reikia šviežio vandens, o jau kartą buvęs užvirintas nebetinka — geros arbatos iš jo nebus, nes vanduo netenka gyvo skonio, kuris būna dėl jame ištirpusio oro.
Jau anksčiau kalbėjome apie tris vandens virimo stadijas. Arbatą užplikyti reikia antros virimo stadijos vandeniu. Nuostabus prietaisas arbatai virti — virtuvas. Dėl tam tikros virtuvo formos padidėja rezonansas ir lengvai galima nustatyti vandens virimo stadijas.
Kavos pupelės būtinai turi būti ką tik paskrudintos
Pirmoji stadija — virtuvas dainuoja, paskui ūžia ir pagaliau kunkuliuoja. Kai pradeda vanduo ūžti, t.y. baltoji virimo stadija, tuomet reikia arbatžoles užplikyti. Jas būtina plikyti porcelianiniame arba fajansiniame inde. Prieš plikant porcelianinį arbatinuką reikia pašildyti. Tam tikslui jis išskalaujamas verdančiu vandeniu ir su rankšluosčiu sausai iššluostomas arba pašildomas ant virtuvo dūmtraukio. Nereikia statyti ant ugnies su plikiniu arbatinuko, nes jo paviršius gali perkaisti ir arbata bus pernelyg karti.
I arbatinuką įdėta porcija arbatžolių iškart užpilama verdančiu vandeniu — taip arbatžolės atiduoda visą aromatą. Auksinė taisyklė: Arbatinukas plikymui nešamas prie verdančio vandens, o ne atvirkščiai. Pripylus vandens (kartais pripilamas nepilnas arbatinukas, o verdančio vandens dar įpilama, kai arbata ataušta), arbatinukas uždaromas dangteliu, o snapelis ir anga dangtelyje uždengiami linine servetėle. Vandens garai išgaruoja, o eteriniai aliejai lieka. Plikinys pritraukia per 3-5 minutes. Čia visiška analogija su kava — griežtai reikia išlaikyti ekstrakcijos laiką. Juodoji arbata didžiausios koncentracijos esti ketvirtos minutės pradžioje, nors ekstrakcija, galbūt, dar ir nepasibaigusi. Žalioji arbata užplikyta laikoma nuo 5 iki 8, o grubios žaliosios ir plytinės arbatos rūšys iki 8—10 minučių.
Pasaulinėje rinkoje vertinama Kosta Rikos kava — plauta arabika
Plikinys papildomas verdančio vandens — tai tam tikrą laiką padeda išlaikyti vienodą temperatūrą. Kaip ir kavai, sudaromos optimalios sąlygos ekstrakcijai.
Jei užplikius ant paviršiaus atsiranda baltų putų, arbata užplikyta teisingai (kad putų nepatektų ant dangtelio, arbatinuko nereikia pripilti pilno). Kad putos liktų antpile, jos su šaukšteliu arba Vidurinės Azijos papročiu pirmoji pila supilama atgal į arbatinuką.
Sveikam žmogui problema ne pati kava, o kiek ir kada ją galima gerti
Geriausia arbatą iškart užplikyti reikiamo stiprumo ir, neskiedžiant verdančiu vandeniu, išpilstyti į puodukus. Taip paruošta arbata nepraranda skonio ir kvapo. Tam tikslui reikia turėti įvairių dydžių arbatinukų, kad būtų galima užplikyti reikiamą porcijų kiekį. Tarybų Sąjungoje priimta atskirai užplikyti arbatžoles ir turėti kitą indą su verdančiu vandeniu (arbatos pora), o Rytuose ir Anglijoje užplikyta arbata vandeniu neskiedžiama.
Rusijoje kava pasirodė vėliau negu Vakarų Europoje